Інформація

Виїзний семінар-навчання музичних керівників

25 Вересня відбувся виїзний семінар-навчання музичних керівників закладів дошкільної освіи з відвідуванням Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав" за темою: "Народна музична творчість у національно-патріотичному вихованні". 

photo5220032161715956761

Свято наближається.

Веселий настрій для малят та їх батьків гарантовано, адже  потанцювати всією сім`єю завжди весело.Подарувати малечі радісні моменти та вивчити до Нового року новий таночок цілком можливо.Пройдіть за посиланням.

https://www.youtube.com/watch?v=kRr_MZZks18

 

Українська народна пісня — частина народної медицини

Українська народна пісня є унікальним явищем у світовій культурі. Вона
вражає розмаїттям жанрів, стилів, глибиною змісту, незбагненною й
незрівняною за своєю красою й простотою поезії.95b860ab84aa727575e4fde473eb8201Бо ж недарма народна пісня творилася протягом тисячоліть, а, отже, пройшла
такий відбір. Якого не знав жоден музичний жанр.
Чим уважніша людина до народної пісні, тим легше вона відрізняє зерно від
сміття, тим багатша її пожива від цілющої сили справжньої пісні.
В чому ж терапевтична дія пісні? Це так званий спеціалізований жанр, у
якому майже нічого, іншого, крім емоцій немає. Ще вагітною, майбутня мама
вивчає колискові, які незабаром співатиме дитині. Під часу співів і на
матір, і на дитину накочуються цілющі хвилі... Наші предки підсвідомо
відчували, що ї колискова пісня має лікувальну ( психотерапевтичну
дію).Через незбагненно прості й мудрі, теплі гойдання колискового ритму й
маминої інтонації передаються дитині душевна рівновага, любов і довір'я до
всього живого, один до одного . Нажаль дійсність не завжди прекрасна. Та в душі дитини вже сформувався перший захисний редут - в пам'яті дитини залишається інформація про те, що в житті більше доброго, ніж поганого.
Достеменно відомо, що діти, які не знали, не чули, не сприймали у своєму
ранньому дитинстві ні колискових, ні повчальних забавлянок чи пестушок, ні
приповідок, зростають черствими до людської біди і горя, жорстокими до
людей і тварин, загальмованими до навчання і сприйняття оточуючого. Не
соромтесь плакати, слухаючи гарну пісню. Дайте волю сльозам. Це ваше
очищення. Пісня лікує вашу думку – це відома імперично знайдена істина.
Лікувальна функція української народної пісні є очевидною і на
фізіологічному рівні. Людина свідомо чи несвідомо знаходила найздоровіший,
найефективніший спосіб дихання. Недарма дихальні вправи були особливим
об'єктом уваги найдавніших лікарів, жреців, воїнів, філософів. Швидкий
вдих і повільний видих в узагальненому розумінні це й є пісня. Але
незрівнянно глибшою й важливішою функція української народної пісні є на
рівні психологічному.
Пісня непомітно й завжди несподівано допомагає стати віч –на –віч із своєю бідою, душевною травмою. Бо людині властиво ховатись від власних психічних травм, не визнавати та не помічати їх – це надто болісно. Тому важко лікувати психічні хвороби.
Через емоційний канал пісня розкриває людині суть її душевної травми,
акцентуючи на добрі, красі.Реакцією на розуміння будуть сльози.
В нашому сучасному стрімкому житті тепер майже не чути в домівках
колисанок наших бабусь.На жаль, зникають українські народні пісні перлини
–приповідки, забавлянки, віршовані смішинки, гумористичні небилиці.А чи
варто нехтувати народним досвідом?

 

Патріотичне виховання дошкільників засобами народної пісні

Для українського народу патріотизм був і є найбільшою національною цінністю, тому серед патріотичних завдань, що стоять перед освітянами, є виховання свідомого громадянина – патріота своєї держави. Проблема формування національної свідомості кожної дитячої особистості нині набуває особливої значущості.
До основних завдань патріотичного виховання дошкільнят, належать:
• формування любові до рідного краю;
• формування духовно – моральних взаємин;
• формування любові до культурної спадщини свого народу;
• виховання любові та поваги до своїх національних особливостей;
• виховання почуття власної гідності, як представників свого народу;
• толерантне ставлення до представників інших національностей.
Дошкільний вік, як період становлення особистості, має свої потенціальні можливості для формування вищих моральних почуттів, до яких і відноситься почуття патріотизму. Якщо патріотизм – це почуття відданості, відповідальності приязні і т.д. до своєї Батьківщини, то дитину ще в дошкіль
ному віці необхідно навчити бути прив'язною до Батьківщини.
Патріотичне почуття за своєю природою багатогранне, воно об'єднує в собі всі сторони розвитку особистості: моральний, трудовий, розумовий, естетичний, фізичний і передбачає вплив на кожну зі сторін для отримання єдиного результату.
Для патріотичного виховання дошкільнят важливо правильно визначити віковий етап, на якому стає можливим активне формування у дітей патріотичних почуттів. Найсприятливішим для початку систематичного патріотичного виховання є середній дошкільний вік, коли особливо активізується інтерес дитини до соціуму, суспільних явищ. Пізнаючи традиції, народну мудрість, народну творчість (пісні, казки, прислів'я, приказки, ігри ) діти поступово отримують більш – менш цілісні уявлення про своєрідність українського народу. Серед засобів національного виховання у музичній діяльності використовуємо твори українського фольклору (забавлянки, мирилки колискові, колядки, хороводні ігри та таночки).
Чи задумувались ми над тим, чому не вмирають народні пісні. А безсмертні вони тому, що в них живе, не вмирає сам народ, його мудрість, віра і незгасаюче працелюбство. Українські н6ародні пісні впродовж віків були і залишаються чарівними провідниками доброти та милосердя, яких сьогодні так болісно не вистачає у людських взаєминах. Створені за сивої давнини, пісні передавалися із уст в уста, змальовуючи фольклорний портрет тієї місцевості, де вони співались.
Українська народна пісня – це історія народу-трудівника, народу-воїна, що цілі віки бився за свою свободу, що цілі віки витрачав усю свою силу, свою кров своє життя на виявлення своїх здібностей, на збереження своєї гідності.
Хто не був зачарований українською піснею? Хто не згадує її, як своє чисте, прозоре дитинство, свою горду юність, своє бажання бути красивим і ніжнім, сильним і хоробрим, коханим. Найчастіше використовуємо у своїй роботі такі українські народні пісні як: «Грицю, Грицю до роботи», «Іде, іде дід, дід»,
Яка мати не співала над колискою дитини. Це перша пісня, яку дитина чує від найближчої і найдорожчої для нього людини – її матері. І функція цього простого співу, що йде від самого серця – далеко не лише просте заколисування. Співаючи колискову, мати висловлює найзаповітнішу мрію, сподівання, бажаючи дитині довгого щасливого життя, передає їй найважливіші культурні коди. Поки діти чують колискову від своїх матерів, народ має надію і надалі зберегти свою ідентичність. «Котику сіренький», «Ой спи дитя, колишу тя», «Ой ходить сон коло вікон» та інші колискові прийшли до нас з давніх давлень і співаються понині.
Малі фольклорні жанри, що використовуються у сценаріях, — народні пісні календарно-обрядового змісту, родинно-побутової тематики – завжди мають простий текст, динамічний сюжет, що легко і швидко запам'ятовується дітьми, тому такі пісні варто використовувати без обмеження, тільки з урахуванням тривалості свят або розваг.
В зимовий період, після Новорічних ранків, за народним календарем, починаємо готуватися до свята Різдва Христового. Діти з задоволенням виконують колядки, щедрівки, забавлянки – український музичний фольклор: «Добрий вечір, Тобі, пане господарю, радуйся», «Щедрий вечір, добрий вечір», « В полі, полі плужок ходить», «Де коза ходить», «Біг козелець з нових яселець», «Раз, два, три, чотири, козі дзвоника вчепили».
Навесні діти готуються до іншої розваги – зустрічі Весни. Вони співають українські народні пісні, веснянки, заклики, виконують рухи відповідно до тексту пісень: «Вийди, вийди сонечко», «Розійшлися хмарки, сонце глянуло», «Благослови мати весну закликати», «Ой весно, весно, що ти нам принесла», «Ми кривого танцю йдемо», «Дінь – динь», «Зробимо коло».
Пісня, спів і музика, часто нерозривна частина рухових забав та ігор, розвиває в дитині найкращі душевні прикмети. [ Діти з задоволенням виконують пісні-забавлянки: «У нашого Омелечка, невелика сімеєчка», «Іли кашку», «Катерина і Василь», «Ту-ру-ру, ту-ру-ру, варим кашку круту», «Куй куй ковалі, то великі то малі».
Спадщина В. Верховинця становить глибоко національне за своєю сутністю і виховне за змістом явище, що органічно поєднує педагогічну і мистецьку творчість. «Іди, іди дощику», «Диби – диби», «Труби Грицю», «Ой у полі жито сидить зайчик», «Ой летіла зозуленька», «Яструб і курчата», «Павлику равлику».
Український фольклор пов'язаний із народними традиціями своїм корінням сягає у минуле. Він збагачує знання дитини про минулі часи, збагачує дитяче мовлення образними висловами, епітетами.
Український народ належить до найпісенніших народів світу. У скарбниці його культурних надбань чільне місце займає пісня, що відображує визначні історичні події, героїчну боротьбу проти соціального і національного гноблення, розкриває глибину ліричної душі людини, її здоровий гумор, передає впевненість і надію на краще майбутнє.
Пісенна творчість українського народу складалась і збагачувалась протягом століть, тому її розглядають як справжній золотий фонд української музичної культури і неод'ємну частину патріотичного виховання дошкільників.

Добірка музичних творів,що відображають різний емоційний стан дитини

Добірка музичних творів,
що відображають різний емоційний стан дитини

основні параметри музики основний настрій літературні визначення назви творів

Повільна
Мажорна Спокій Лірична, м'яка, споглядальна, елегічна, співуча, задумлива, ніжна А. Бородін - ноктюрн зі струнного квартету;
Ф. Шопен - ноктюрни фа-мажор, ре-бемоль мажор,
Ф. Шуберт – «Аве Марія»;
К. Сен-Санс – «Лебідь»;
С. Рахманінов - концерт № 2, початок II ч.

Повільна
Мінорна Смуток Похмура, тужлива, трагічна, сумна, скорботна П. Чайковський - початок п'ятої симфонії,
фінал шостої симфонії;
Е. Гріг – «Смерть Озе», «Скарга Інгрід» із сюїти «Пергюнт»;
Ф. Шопен - Прелюдія до- мінор;

Швидка
Мінорна Гнів Драматична, схвильована, тривожна, неспокійна, гнівна, зла, відчайдушна Ф. Шопен - Етюди № 12, 23, 24; Скерцо № 1; прелюдії № 16, 24;
О. Скрябін - Етюд № 6, тв. 8;
П. Чайковський - Увертюра «Буря»;
Р. Шуман – «Порив»;
Л. Бетховен - фінали сонат: 14, 23.

Швидка
Мажорна Радість Святкова, тріумфуюча, бадьора, весела, радісна Шостакович – «Святкова увертюра»;
Ф. Ліст - фінали угорських рапсодій № 6, 10, 11,
В. Моцарт – «Маленька нічна серенада» (I і IVч. );
Л. Бетховен - фінали симфоній № 5. 6, 9.

Добірка класичної музики
для регуляції психоемоційного стану дитини

• Зменшення почуття тривоги та невпевненості:
Шопен «Мазурка», Штраус «Вальси».

• Зменшення дратівливості, розчарування, підвищення почуття належності до прекрасного світу природи:
Бах «Контата 2»,Бетховен «Місячна соната», «Симфонія ля-мінор».

• Для загального заспокоєння, задоволення :
Бетховен «Симфонія 6», частина 2,Брамс «Колискова»,Шуберт «Аве Марія»,Шопен «Ноктюрн соль-мінор»,Дебюссі «Світло місяця»

• Зняття симптомів гіпертонії і напруженості у відносинах з іншими людьми:
Бах «Концерт ре-мінор» для скрипки, «Кантата 21»,Барток «Соната для фортепіано», «Квартет 5»,Брукнер «Меса ля-мінор».
• Для зменшення головного болю, пов'язаного з емоційною напругою:
Моцарт «Дон Жуан»,Лист «Угорська рапсодія»,Хачатурян «Сюїта Маскарад».
• Для підняття загального життєвого тонусу, поліпшення самопочуття, активності, настрою:
Чайковський «Шоста симфонія», 3 частина,Бетховен «Увертюра Едмонд»,
Шопен "Прелюдія 1, опус 28",Лист "Угорська рапсодія" 2.
• Для зменшення злості, заздрості до успіхів інших людей:
Бах «Італійський концерт»,Гайдн «Симфонія».

Музична аптечка

«Не хочу, не буду, іди геть, ти - погана !!!»
Лікуємо: Гайдн, Чайковський, Пахмутова, Таривердієв, «Світло Місяця» Дебюссі, «Лебідь» Сен-Санса, Шуберт, Шуман, Чайковський «Лебедине озеро», Лист, Моцарт

«Головка болить»
Лікуємо: «Весняна пісня» Мендельсона та Джорджа Гершвіна, полонез Огінського

«Животик болить»
Лікуємо: «Вальс квітів» (балет Чайковського «Лускунчик»)

«Не думається»
Лікуємо: Бетховен «Місячна соната» (полегшить інтелектуальну діяльність)

«Болить, болить, болить»
Лікуємо: Анальгетики в світі звуків - Бах, Гендель

«Заснути не можу»
Лікуємо: Колискова Брамса, сюїта з балету «Пер Гюнт» Гріга, збірник «Колисаночкі»
«Мені сумно»
Лікуємо: Вальси з балетів Чайковського, «На трійці» «Весна» «Пори року» Вівальді

«Горлечко болить»
Лікуємо: Лідируючу роль у боротьбі з простудними і багатьма іншими інфекціями грают тембри духових інструментів.

На всі випадки життя кращі ліки для малюка —музика Моцарта!

Для чого потрібні колискові?

Для чого потрібні колискові?

Напевно, коли люди вперше це зрозуміли, вони і придумали колискові. І з тих пір у всі часи і у всіх народів було прийнято заколисувати малюків тихими піснями.

Колискові – не тільки приємний і корисний момент спілкування з дитиною, але і сильний інструмент формування його особистості. Сьогодні ми розкажемо, для чого потрібні колискові і який вплив вони роблять на здоров’я і психіку малюків.

Співайте, навіть якщо не вмієте

Деякі мами вважають, що співати колискові сьогодні якось несучасно і немодно. Ні, вони не проти того, щоб їхні діти засинали під музику, але роблять вибір на користь музичних іграшок, спеціальних «співаючих» технічних новинок, скачують в інтернеті пісеньки з відомих мультфільмів і ставлять їх дитині для прослуховування перед сном. Вони абсолютно щиро вважають формат МР3 найбільш гідною альтернативою власним вокальним даним.

«Я не вмію співати, у мене слуху немає, і я не хочу, щоб моя дитина звикала до фальшивих звуків», виправдовується багато мам. А дитині-то все одно, який у вас слух. Йому важливо чути «живий» звук. Ніхто і ніколи не створить іграшку або музичний пристрій, здатний замінити ніжність і любов, з якою мама (або тато) обіймає свого крихітку перед сном.

Згадайте, що співали вам, коли ви були маленькою дитиною. Адже наші матері і бабусі були часом куди мудріше нас з вами. І науково-технічного прогресу під рукою у них не водилося.

У різних сім’ях існують свої власні колискові, котрі передаются з покоління в покоління. Можете і свою пісеньку придумати. Адже для того, щоб підібрати невигадливі рими до слова «баю-бай», абсолютно необов’язково бути великим поетом!

Колискові − найкраща терапія

Сибірські медики якось раз провели унікальний експеримент, з’ясовуючи, для чого потрібні колискові.

В одній з поліклінік відкрили школу для молодих батьків. Учасників експерименту розділили на дві групи.

  • У першій новоспечених тат і мам вчили … співати колискові пісні.
  • У другій групі батьків попросили тимчасово утриматися від виконання «снодійних» пісеньок.

А педіатри по ходу процесу стежили за динамікою захворюваності дітей в обох групах.

І ось до яких висновків вони прийшли: щоденні колискові у виконанні батьків майже на третину знизили статистику захворюваності на пневмонію, і вдвічі – кількість зареєстрованих випадків діареї та анемії.

Колискові і справді виявилися кращим засобом немедикаментозної терапії!

І, як з’ясували фахівці, особливо ефективні вони в арсеналі реабілітації дітей з перинатальною енцефалопатією (порушеннями функції або структури головного мозку), що супроводжується синдромом загального гноблення, з порушенням ритму дихання, з тенденцією до брадикардії (зменшення частоти серцевих скорочень), з порушеннями моторики кишечника , а також малюків, народжених раніше терміну і з малою вагою.

Воістину чарівна ритміка колискових незамінна при лікуванні мовних і рухових розладів у дітей віком до трьох років. А ще зазначено, що виконання таких пісень благотворно впливає і на здоров’я мами: у жінки швидше відновлюються сили після пологів і навіть поліпшується лактація.

Свій вагомий аргумент на захист колискових призводять і психологи. За їхніми спостереженнями, діти, яким у дитинстві регулярно співали колискові, згодом домагаються набагато більших успіхів у житті і рідше схильні до психічних розладів, ніж їх однолітки, які недоотримали в свій час цієї радості.

До речі, з’ясувалося, що величезне значення мають слова, що становлять зміст колискової. У давнину, коли колискові стояли в одному ряду з магічними заклинаннями, вони несли в собі цілі програми формування майбутньої долі дитини.

Так, дівчаткам бажали рости красунями і умілими рукодельницами, господинями. Хлопчикам – відважними і безстрашними мисливцями і воїнами. Колискова покликана не тільки закладати фундамент здоров’я людини, а й несе в собі своєрідний код подальшого розвитку його особистості, також як ім’я дитини.

І якщо ви хочете, щоб ваша дитина в майбутньому стала розумною, доброю, талановитою і щасливою, не бійтеся творити її. Раз ви мама, то ви просто зобов’язані бути чарівницею. Головне – не сумніватися у своїх силах!

Дошкільний навчальний заклад №70 «НАСТУСЯ» м. Черкаси 2013-2019 р.