Інформація

Поради для батьків

Загартування дітей водою в домашніх умовах

(порада для батьків)

У процесі загартування повітрям, сонцем, водою підвищується стійкість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі. Загартування поліпшує обмін речовин, гарно позначається на роботі дихальної, серцево-судинної систем. Загартований організм легше переносить фізичне і розумове навантаження.

Загартування дитини водою починайте із щоденного прохолодного вмивання. Температуру води через кожні три дні знижуйте на 1 °С, доводячи її до +11 °С. Запропонуйте дитині вмити обличчя, руки, шию, груди та ноги.

Улітку дуже корисно вмивати дитину водою з природних джерел: колодязів, чистих проточних струмків, де температура води, як правило, не буває нижчою за 10 – 12 °С.

Умивання доцільно поєднувати із полосканням рота і горла відварами трав, що мають протизапальну дію (листя шавлії, малини, евкаліпту, квіти нагідок, трави фіалки, звіробою, ромашки), або просто підсоленою водою (2 столові ложки солі на 3 літри води). Такими ж настоями промивайте і ніс дитини.

Прохолодні вмивання корисні для дітей з нормальним станом здоров’я. Малят, які часто застуджуються, треба спершу підготувати до процедур.

Першим етапом є розтирання тіла грубою махровою рукавичкою – до почервоніння шкіри. Через тиждень-другий можна переходити до вологого обтирання. Рукавичку слід змочити у воді (температура – 30 °С, викрутити, а у воду додати морської солі. Якщо малюкові не подобається дотик мокрою холодною рукавичкою, температуру води можна залишити на рівні 20 °С.

Добре впливають на загартування організму контрастні ванни для ніг, ходіння по воді.

Ці вправи будуть особливо цікавими для дітей, якщо Ви організуєте їх в ігровій формі.

 

Одяг дитини влітку

(порада для батьків)

Улітку життя дошкільників проходить на повітрі. Як одягнути дитину, щоб вона не перегрілася в сонячну погоду і, щоб їй було комфортно в похмурі дні?

У спекотну погоду краще всього підійде легке, вільного покрою плаття з короткими рукавами, яке не заважатиме дитині вільно рухатися.

Відкриті сарафани не завжди зручні: в похмурі дні – в них холодно, в сонячні – можна отримати опіки шкіри.

Як хлопчакам, так і дівчаткам буде зручно в легких костюмах з натуральної тканини, бо синтетичні можуть викликати подразнення шкіри і, навіть, алергію.

Взувати малюків краще в сандалики з натуральної шкіри. У них дітям буде зручно бігати та стрибати, тому що вони міцно фіксуються ремінцем на нозі. Закриті туфлі на гумовій підошві, а тим паче кросівки зі штучної шкіри, парять ноги, що для дитини дуже шкідливо (в неї, навіть, може розвинутись ревматизм). Не слід також одягати «шльопки», які легко спадають з ніг, а якщо маля рухливе, то вони можуть стати причиною вивиху.

Якщо ви вбираєте дитину для « повноцінної» прогулянки (себто збираєтесь дозволити їй бігати , погратися в піску , полазити по драбинах на ігровому майданчику, з’їхати з гірки) найліпший одяг – футболка та шорти. Усякі шворочки на дівчачих сукенках можуть бути небезпечні!

Якщо Ви вважаєте , що гарна сукня – це найліпше вбрання для донечки, простежте, щоб трусики щільно прилягали до тіла, бо інакше в них може потрапити пісок , а відтак будуть неприємності. Прикро, коли мами вдягають дитя на звичайну прогулянку, як нас свято, - у все нове, білосніжне. Малюк, якого постійно осмикують , нагадують про те , щоб він не забруднився, має доволі нещасний вигляд.

Діти люблять гратися в піску, «пекти пиріжки», будувати підземні ходи та споруджувати фортеці. Для таких ігор потрібний спеціальний одяг, який не обмежує рухів малюків. Дитині потрібно бути впевненою в тому, що цей одяг вона може спокійно забруднити, і за це її ніхто не буде картати.

Не слід забувати про головні убори. Панамка світлого кольору або шапочка із соломи добре захистять Вашого малюка від сонячних променів.

Похмурого дня Вашій дитині буде зручно гратися в спортивному або джинсовому костюмі.

 

Організація харчування дошкільників улітку

(порада для батьків та педагогів)

Щоб забезпечити в літній сезон дитину необхідною кількістю вітамінів і мінеральних речовин не забувайте включати в меню дитячого харчування свіжі овочі, ягоди та фрукти. Не слід забувати про такі продукти харчування, як зелень петрушки, кропу, щавель, кропиву.Раннім літом корисно готувати борщ зі щавлю, омлет з кропивою. Молоде зелене бадилля буряка та моркви можна використовувати для приготування супів, борщів. Особливе значення має вміст у дитячому раціоні солей кальцію, фосфору та заліза. Ці мінеральні речовини містяться в молочних продуктах, м’ясі, рибі, яйцях, вівсяній крупі, овочах. Основними джерелами йоду є такі продукти: морська риба, морська капуста, яйця, зернові (крупи, особливо вівсяна), горох, молочнокислі продукти, горіхи(особливо кедрові). На вітамін С особливо багаті плоди шипшини, горіхи, чорна смородина, зелень салату, шпинату, кропу, петрушки, зелена цибуля, а також яблука, садова і лісова суниця, малина, агрус, свіжа капуста, солодкий болгарський перець, помідори, редис, зелений горошок. Вітамін А, який потрібен для процесів росту організму в активній формі, міститься лише в продуктах тваринного походження (печінці, рибі, сирі, жовтках яєць, молоці). В цих продуктах також міститься і вітамі Д, який має виключне значення для життєдіяльності дитячого організму. Вітамін В1, який стимулює нервову та м’зову діяльність, забезпечує нормальний тонус органів травлення міститься в м’ясі, печінці, яйцях, житньому та пшеничному хлібі грубого помолу, гречаній та вівсяній крупі, бобових, дріжджах. Ві тамін В2, який має велике значення для синтезу гемоглобіну крові міститься у м’ясі, молоці, твердому сирі, печінці, крупах, яєчному жовтку, моркві, горосі, меді, дріжджах. Джерелом вітаміну В6 є пекарські дріжджі, проросле насіння, пшеничні та рисові висівки, печінка, м’ясо, риба.

 

Правила перебування дітей на сонці. Сонячний удар, перша допомога при його ознаках

(порада для батьків)

Перебування дітей на сонці слід регулювати. Спочатку малюк може знаходитися під променями сонця 5 – 6 хвилин, а після появи засмаги 8 – 10 хвилин. Під час прогулянки можна провести 2 – 3 сонячні ванни, доводячи перебування дитини на сонці до 40 – 50 хвилин упродовж дня. Щоб уникнути опіків, одяг дітей знімають поступово: спочатку діти ходять у майках і трусиках, потім тільки в трусах. Голова обов’язково повинна бути прикритою панамкою або косинкою.

Кращий час для прийому сонячно-повітряних ванн з 9:00 до 11:00 годин дня. Це загартування варто робити не раніше чим через 30 – 40 хвилин після прийому їжі. Дітей частіше потрібно напувати водою.

Сонячний і тепловий удари – це стани, що виникають у результаті перегріву організму. Перегріванню особливо піддатні діти. Сонячний удар настає при перегріванні прямими сонячними променями, особливо голови.

Перші ознаки – млявість, розбитість, нудота, головний біль, запаморочення. Далі підвищується температура тіла (до 38 – 40 °С), з’являється блювота, можлива непритомність, судоми.

Тепловий удар найчастіше відбувається в спекотну, безвітряну погоду. Його виникненню сприяє темний одяг, що погано відбиває сонячні промені, або одяг, що не пропускає повітря й затримує випаровування тіла.

При ознаках теплового або сонячного удару викличте лікаря. До його прибуття укладіть дитину в тіні або прохолодному приміщенні, зніміть одяг, що стискує. До голови, бічних поверхонь шиї, пахових областей прикладіть ємкість з льодом (водою), укутайте малюка мокрим простирадлом, дайте рясне питво (підсолену холодну воду, холодний чай).

Для активізації дихання дитини, поплескайте її по обличчю рушником (хусткою), змоченим у холодній воді, дайте вдихнути нашатирний спирт, кисень, розітріть тіло. Якщо подих утруднений або зупинився, зробіть штучне дихання.

 

Будьте обережні на воді! Перша допомога при утопленні

(порада для батьків)

При порятунку потопаючої дитини підпливіть до неї позаду, візьміть за волосся або під пахви, переверніть обличчям нагору і, не дозволяючи себе захопити, пливіть до берега.

На березі покладіть малюка животом на зігнуте коліно (голова дитини при цьому повинна звисати вниз), проведіть туалет носової порожнини і носоглотки (видаляючи серветкою, шматком матерії твань, пісок, водорості тощо), а потім шляхом здавлювання грудної клітки видаліть воду, що потрапила в дихальні шляхи.

Після цього малюка укладіть на спину, при відсутності дихання або серцевої діяльності проведіть штучне дихання і непрямий масаж серця.

Необхідно знати, що параліч дихального центра настає через 4 – 6 хвилин після занурення під воду, а серцева діяльність може зберігатися до 15 хвилин. Тому заходи першої допомоги повинні виконуватися швидко.

При відновленні подиху і серцевої діяльності дайте дитині гаряче питво, тепло укутайте і якнайшвидше доставте в лікувальну установу.

 

Перша допомога при укусі змії

(порада для батьків)

Укладіть малюка в тінь так, щоб голова була нижче рівня тіла, з метою поліпшення мозкового кровообігу. Негайно приступіть до відсмоктування отрути з ранки укусу. Енергійне раннє відсмоктування протягом 5 – 7 хвилин дає можливість видалити до 40% отрути, однак через 15 – 30 хвилин удається видалити тільки 10% отрути. При наявності ранки в роті або каріозних зубах відсмоктування ротом неможливо. Зробіть нерухомою уражену кінцівку дитини (накладенням шини й ін.) для зменшення надходження отрути в лімфатичну систему.

При необхідності зробіть штучне дихання, забезпечте дитині спокій. Дайте малюкові рясне питво (міцний чай) для нормалізації водно-сольового балансу. Обробіть місце укусу антисептиком і накладіть тугу стерильну пов’язку. Якнайшвидше доставте дитину в лікувальну установу.

Категорично забороняється накладання джгута!!!

 

Короста та її профілактика

(консультація для батьків)

У пристойнім суспільстві розповідь про те, що ти хворів на коросту, може викликати нерозуміння й навіть неповагу. Вважається, що на коросту хворіють тільки нечистоплотні й неохайні персони. Однак, сьогодні, незважаючи на дотримання гігієнічних норм, це захворювання зустрічається аж ніяк не рідко. Заразитися коростою дорослі та діти можуть не тільки при тілесному контакті із хворим, але також при використанні речей, на яких можуть перебувати кліщі – мочалки, рушники, постільна білизна, натільний одяг, рукавички, іграшки, навіть дверні ручки. Причиною стає коростяний кліщ, який проникає у верхній шар шкіри й прокладає в ній проходи, відкладаючи там яйця.

Характерною ознакою корости є сверблячка в нічний час, яка не дає заснути й дуже дратує. Також хворобу можна розпізнати по невеликих прищиках, що сверблять, і смузі сірого кольору, що відходить від них – це хід кліща.

Лікування полягає у використанні зовнішніх препаратів, які просто труять його. Самий старий спосіб боротьби з хворобою – це втирання сірчаної мазі по всій шкірі дитини, крім волосяної частини, або миття милом із сіркою (7-10 днів). Результат незмінно позитивний, однак після цього часто шкіра малюка стає сухою й дратівливої, тому паралельно призначаються антигистамінні препарати й зволожуючі креми.

На сучасному етапі існує велика кількість альтернативних препаратів, які досить нанести двічі (із проміжком 3-4 дні). Їх одночасно можна використовувати для знищення кліща в предметах меблів, матрацах, одязі тощо. У процесі лікування також необхідно прокип'ятити всю постільну й натільну білизну, посуд та інші предмети. Деякі речі можна просто запакувати й прибрати на тривалий час, тому що без контакту з людиною коростяний кліщ гине через 7 днів.

Короста – контагіозне захворювання, яке є небезпечним як для хворого, так і для оточуючих. Своєчасне виявлення хворих дітей та їх ізоляція від дитячого колективу є важливою умовою в профілактиці поширення хвороби.

Чинники, які сприяють поширенню хвороби:

  • погані санітарно-гігієнічні умови;
  • перебування дітей у колективах (садочки, інтернати);
  • міграція населення (туризм, сезонні роботи, відрядження, курорти);
  • нехтування правилами особистої гігієни;
  • несвоєчасне звернення по медичну допомогу;
  • відсутність огляду і лікування контактних осіб;
  • самолікування.

 

Як вберегтися від грипу

Клінічні ознаки грипу:

  1. Головний біль
  2. Біль у м’язах
  3. Біль у горлі
  4. Підвищення температури тіла
  5. Кашель
  6. Нежить, закладання носа
  7. В окремих випадках – блювота і понос

Як можна заразитися вірусом грипу

Від іншої хворої людини повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів)

Як довго є заразним хворий на грип

Інфекційний період (період, коли хворий небезпечний для оточуючих) при грипі може бути протягом 7 днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються, то до їх зникнення

Як попередити зараження грипом

  • Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції
  • Обмежити відвідини місць великого скупчення людей
  • Часто провітрювати приміщення
  • Часто мити руки з милом
  • Прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками
  • Уникати обіймів, поцілунків і рукостискань
  • Прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути
  • Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від нього на відстані не менше двох метрів

Що робити, якщо дитина захворіла на грип

  • При перших ознаках захворювання дитину необхідно покласти у ліжко і викликати лікаря
  • Залишити хвору дитину вдома, окрім тих випадків, коли їй потрібна термінова медична допомога. Не відправляти дитину до дошкільної установи
  • Хворі на грип небезпечні для оточуючих і повинні бути негайно ізольовані. Неприпустима їх поява в громадському транспорті, дитячих колективах та інших місцях масового перебування людей
  • Хворого необхідно розташувати в окремій кімнаті або огородити ширмою, виділити йому індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни
  • Не допускати контакту хворого із здоровими членами сім’ї, окрім тих, хто доглядає за ним
  • Особа, що доглядає за хворим, повинна носити марлеву пов’язку або разову маску, яку потрібно міняти кожні 4 години. Після кожного контакту з хворим необхідно ретельно мити руки з милом
  • Маска повинна бути одноразовою, яку після зміни потрібно викинути в корзину, або багаторазовою, яку після прання необхідно ретельно прасувати гарячою праскою
  • Проводити провітрювання приміщення декілька разів на добу
  • Щодня робити вологе прибирання приміщень оселі
  • Повітря в приміщеннях повинне бути достатньо вологим
  • Мати разові носові серветки і корзину для використання серветок в межах досяжності хворого
  • Створити хворій дитині комфортні умови. Вкрай важливим є спокій, постільний режим
  • Якщо у дитини лихоманка, то їй необхідно дати жарознижуючі ліки (препарати парацетамолу або ібупрофену), після цього викликати лікаря
  • До приходу лікаря давати дитині пити багато рідини (сік, негазована вода, морс, компот тощо)

Не слід займатися самолікуванням.

Відповідне медикаментозне лікування хворому призначає тільки лікар!!!

Які ознаки захворювання у дитини повинні примусити негайно звернутися за медичною допомогою

  • Прискорене або утруднене дихання
  • Синюшність навколо рота, інших шкіряних покровів
  • Поява на тілі дитини крововиливів (навіть дуже маленьких), носові кровотечі
  • Висока температура тіла
  • Відмова дитини від пиття
  • Неможливість розбудити дитину або відсутність її реакції на звертання
  • Надмірне збудження дитини або поява судом
  • Поява блювоти, частого рідкого стільця
  • Скарги дитини на сильний головний біль
  • Відсутність сечевипускання або сліз під час плачу

Профілактика грипу

Неспецифічна сезонна профілактика:

  • Загартовування
  • Прийом загальнозміцнювальних і тонізуючих препаратів( екстракт елеутерококу, женьшеню), препаратів більш вираженої імуномодулювальної дії - екстракт або пігулки ехінацеї, імунсил, імунал).
  • Прийом вітамінних комплексів або вітаміну С у дозі 0,5 г на добу
  • Систематичне споживання цибулі, часнику, лимонів
  • Дотримання належного повітряного режиму: постійне провітрювання приміщень, їх ароматизація ароматичними оліями шавлії, чайного дерева тощо

Специфічна профілактика:

Щеплення, проведене в потрібний час та в належному об’ємі живою (інтраназально) або інактивованою вакциною (парентерально). Щепленню насамперед підлягають особи з підвищеним ризиком розвитку ускладнень, з хронічними захворюваннями дихальної системи, хворі на цукровий діабет тощо. Їх за бажанням можуть робити всі, хто не має протипоказань.

У період епідемії рекомендується приймати амізон, афлубін, антигрипін. Не забувайте про вітаміни У зимовий період раціон малюка має бути висококалорійним, вміщувати багато білків, вуглеводів і вітамінів. Рис, гречана та вівсяна каші, біле куряче й індиче м’ясо, риба, нежирні свинина і яловичина мають складати основу харчування. І звісно ж, не можна забувати про овочі й фрукти. Холодної пори року найважливішим є вітамін С, який захищає дитячий організм від застуди. Його у великій кількості містять петрушка, солодкий болгарський перець, брюссельська, цвітна, білоголова капусти та шпинат. Аби максимально зберегти цінні речовини в овочах, варіть їх не надто довго.

Найбільш корисними фруктами взимку вважаються ківі, лимон, апельсин, грейпфрут і мандарин. Якщо у малюка діатез чи алергія на ці фрукти, замінити їх можуть морожені ягоди: суниці, малина, чорна смородина, аґрус.

Дошкільний навчальний заклад №70 «НАСТУСЯ» м. Черкаси 2013-2019 р.